Prezydent i Rada Ministrów


Temat: Prezydent i rada Ministrów

Prezydent jest wyłaniany w drodze wyborów równych, bezpośrednich,
tajnych i powszechnych. Wybrany tą drogą kandydat posiada mandat od
społeczeństwa do sprawowania władzy, jednak nie można go uznać za jego
reprezentanta.

Pierwszy raz stanowisko prezydenta pojawiło się w II Rzeczypospolitej. W 1922 r. na to stanowisko został wybrany Gabriel Narutowicz. Nim zdążył objąć urząd, zginął tragicznie.
Kolejnym prezydentem Polski był Stanisław Wojciechowski, a po nim urząd ten objął Ignacy Mościcki

Stanowisko prezydenta istniało jeszcze po II wojnie światowej. Dopiero konstytucja PRL-u z 1952 r. zniosła go. Ostatnim prezydentem w tym okresie był Bolesław Bierut. Później rolę prezydenta w państwie przejęła Rada Państwa. Był to organ kolegialny, który posiadał kompetencje władzy wykonawczej i ustawodawczej.
Stanowisko prezydenta zostało przywrócone w 1989 r. Pierwszym prezydentem III RP był gen. Wojciech Jaruzelski, później urząd ten sprawowali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski (dwie kadencje), Lech Kaczyński (tragicznie zmarły 10 kwietnia 2010r) oraz
Bronisław Komorowski i obecnie Andrzej Duda.

Kandydaci na stanowisko prezydenta muszą mieć ukończone 35lat. Prezydenta kadencja trwa 5 lat. Dana osoba może pełnić tą funkcje nie dłużej niż przez dwie kadencje.
Prezydent, mimo iż nazywa się go głową państwa, to nie pełni wielkiej władzy. Wprawdzie przez jego ręce przechodzą wszystkie ustawy, posiada prawo weta i urząd ten określa się mianem władzy ustawodawczej, nie ma jednak wpływu na Parlament, gdzie prawo w istocie powstaje. Głównym zadaniem prezydenta jest reprezentowanie kraju na forum międzynarodowym. Jest także zwierzchnikiem sił zbrojnych oraz szefem rządu złożonego z ministrów i premiera. Może wydawać rozporządzenia i zarządzenia, skrócić kadencje sejmu.

Decyduje także o wprowadzaniu stanu wojennego lub wyjątkowego.


Proszę odpowiedzieć na pytania
1.Jak w Polsce jest wybieramy prezydent.
2.Wymien prezydentów, którzy zostali wybrani w wyborach powszechnych.
3. Ile lat trzeba mieć aby ubiegać się na stanowisko prezydenta
4. Ile trwa kadencja prezydenta.
5.Jakie ma kompetencje ma Prezydent R.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 9 marzec 2021, 22:29