Temat: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. 2 godziny lekcyjne

Ameryka uznawana jest za jeden region geograficzny i de facto dwa oddzielne kontynenty – Amerykę Północną oraz Amerykę Południową. Podział tego połączonego obszaru wynika z olbrzymiego zróżnicowania kulturowego oraz pewnego zróżnicowania geograficznego obu obszarów.

Ameryka Północna obejmuje część kontynentalną na północ od Przesmyku Panamskiego (gdzie przebiega granica z Ameryką Południową) oraz przybrzeżne wyspy na Oceanie Atlantyckim min. Antyle (Karaiby) i Arktycznym Grenlandię czy wyspy Archipelagu Arktycznego, a także niektóre wyspy na Oceanie Spokojnym (np. Aleuty). Od północny kontynent oblewa Ocean Arktyczny, od wschodu Ocean Atlantycki a od zachodu Ocean Spokojny.

1. Wymień kraje Ameryki Północnej i oceany oblewające ten kontynent.

2.  Na mapce zaznacz kraje Ameryki południowej oraz morze i oceany oblewające ten kontynent.

witam serdecznie drodzy uczniowie oraz rodzice .

Jeżeli potrzebujecie pomocy w danym przedmiocie proszę o kontakt ze mną na Messenger ,tel. 664096161 lub mail kucner_k@onet.pl. Możemy spotkać się w szkole na konsultacjach po wcześniejszym umówieniu

Ameryka Południowa obejmuje część kontynentalną na południe od Przesmyku Panamskiego oraz niewielką ilość przybrzeżnych wysp min. Galapagos na Oceanie Spokojnym czy Falklandy (Malwiny) oraz Georgia Południowa na Oceanie Atlantyckim. Kontynent oblewa od zachodu Ocean Spokojny a od wschodu Ocean Atlantycki. Nieco na południe od Ameryki Południowej wyróżnia się także Ocean Południowy, ale jego graniczenie z tym kontynentem jest dość kontrowersyjne i raczej nieuznawane. Jeżeli przyjąć archipelag Georgia Południowa za część Ameryki Południowej, to formalnie jego południowa wyspa – Wyspa Cooka, znajduje się tuż przy granicy uznawanej za granicę Oceanu Południowego, ale jednak o około pół stopnia na północ od niego.

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 17 styczeń 2021, 19:36