Temat: Struktura zatrudnienia i bezrobocie. 2 godziny lekcyjne

Struktura zatrudnienia w Polsce wykazuje dosyć duże zróżnicowanie przestrzenne

Zatrudnienie w rolnictwie jest największe na wschodzie kraju, gdzie przeważają tereny wiejskie. Z pracy na roli utrzymuje się tam obecnie ok. 20–25% ludności. Warto zauważyć, że jest to i tak wyraźnie mniej, niż było średnio w całym kraju na początku lat 90. XX wieku. Z kolei najmniejsze zatrudnienie w rolnictwie od dziesiątków lat występowało na Górnym Śląsku, gdzie najlepiej rozwinął się przemysł.
W każdym województwie największą grupę ludności pracującej stanowią zatrudnieni w usługach. Największe udziały mają tu województwa z dużymi miastami, w których usługi funkcjonują i rozwijają się najlepiej.

Wyraźnie wyróżnia się województwo mazowieckie z naszą stolicą – Warszawą – gdzie swoje siedziby ma wiele urzędów i instytucji centralnych. Podwyższony poziom zatrudnienia w usługach (ponad 60%) występuje też w województwach nadmorskich, co związane jest obsługą portów i ruchu turystycznego.

Liczba osób bezrobotnych w końcu października 2020 r. wyniosła 1018,4 tys., wobec 1023,7 tys. osób we wrześniu br., co potwierdza wstępne dane z urzędów pracy. Oznacza to, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych jest niższa w stosunku do września 2020 r. o 5,3 tys. osób, (tj. o 0,5%), a w stosunku do października 2019 r. - wyższa o 177,9 tys. (21,2%).

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,7% w wielkopolskim do 9,8% w warmińsko-mazurskim.

1.  Gdzie najczęściej są zatrudniani ludzie w dużych miastach.

2. Wymień województwa o najwyższym bezrobociu i podaj przyczynę tak dużego bezrobocia.

witam serdecznie drodzy uczniowie oraz rodzice .

Jeżeli potrzebujecie pomocy w danym przedmiocie proszę o kontakt ze mną na Messenger ,tel. 664096161 lub mail kucner_k@onet.pl. Możemy spotkać się w szkole na konsultacjach po wcześniejszym

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 17 styczeń 2021, 19:31