Temat: Chiny i Japonia po II wojnie światowej. 2 godziny lekcyjne

-Powstanie Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL)

w czasie II wojny światowej w Chinach dyktatorską władzę sprawował przywódca Kuomintangu (Partii Narodowej) Czang Kaj-szek

W czasie wojny wzrosło znaczenie komunistów, którym przewodził Mao Zedong

W 1946 r. wybuchła wojna domowa, która zakończyła się zwycięstwem komunistów

1 X 1949 r. komuniści proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL)

- Rządy Mao Zedonga w Chinach

Mao Zedong sprawował władzę w ChRL jako przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh)

W 1958 r. z polecenia Mao Zedonga Chiny przystąpiły do realizacji tzw. Wielkiego Skoku

– był to program przyśpieszonej industrializacji

– polityka Wielkiego Skoku zakończyła się niepowodzeniem i spowodowała wielki głód w Chinach

W 1966 r. w ChRL rozpoczęła się tzw. rewolucja kulturalna

– miała na celu zniszczenie idei konkurencyjnych wobec komunizmu

– w celu realizacji rewolucji kulturalnej powstała tzw. Czerwona Gwardia

indoktrynacji społeczeństwa służyła tzw. Czerwona książeczka, zawierająca myśli Mao Zedonga

1. Proszę o wyjaśnienie pojęcie

- industrializacja

2. Na poniższej mapie zaznacz stolice,oraz przynajmniej trzech sąsiadów Chin. Namaluj w miarę możliwości flagę Chin.

3. Na mapie Japonii zaznacz stolice oraz wody otaczające ten kraj. Namaluj flagę Japonii.

witam serdecznie drodzy uczniowie oraz rodzice .

Jeżeli potrzebujecie pomocy w danym przedmiocie proszę o kontakt ze mną na Messenger ,tel. 664096161 lub mail kucner_k@onet.pl. Możemy spotkać się w szkole na konsultacjach po wcześniejszym umówieniu.

Japonia po II wojnie światowej

Po II Wojnie Światowej Japonia była zdewastowana.

We wszystkich wielkich miastach (z wyjątkiem Kioto) przemysłowa i transportowa sieć doznała poważnych uszkodzeń. Istniał także poważny niedobór żywności, który był jednym z najważniejszych problemów po wkroczeniu wojsk Amerykańskich do Japonii.

Okupacja Japonii przez siły amerykańskie zaczęła się w sierpniu 1945 r., a skończyła się w kwietniu 1952 r. Generał Douglas MacArthur był ich pierwszym naczelnym dowódcą. Wszystkie operacje były przeprowadzane głównie przez USA.

Zasadniczo Japonia straciła wszystkie terytoria zdobyte przed 1894. W dodatku wyspy Kurylskie były okupowane przez Związek Radziecki, a wyspy Ryukyu włączając Okinawę przez USA.

Ostatki machiny wojennej Japonii zostały zniszczone, a zbrodniarze odpowiedzialni za okrucieństwa wojny osądzeni.

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 17 styczeń 2021, 19:18