Temat: Początki Islamu. 2 godziny lekcyjne

W VII wieku Półwysep Arabski był zamieszkiwany przez ludność koczującą zwaną Beduinami.

W mieście Mekka mieszkał kupiec o imieniu Mahomet który zaczął głosić nowa religię.

W roku 622 przeciwnicy Mahometa zmusili go do ucieczki z miasta. Mahomet uciekł do Medyny. Ucieczka Mahometa czyli hidżra dała początek nowej religii Islamowi. Islam jest oparty na 5 filarach:

-wyznanie wiary

,-codzienna modlitwa (5 razy dziennie)

-Jałmużna

-post

- pielgrzymka do Mekki.

Nauka Mahometa została zapisana w świętej księdze Islamu Koranie. Pozostałe obowiązki są zawarte w prawie zwanym Szriatem. Dżihad czyli święta wojna powinna być prowadzona w obronie wiary i w celu nawrócenia niewiernych. Na czele wojsk arabskich stoją kalifowie uważani za następców Mahometa. W VII- X wieku Arabowie opanowali znaczne terytorium jednak w IX wieku rozpoczyna się powolny rozpad olbrzymiego państwa, podbite państwa stopniowo odzyskuje   niepodległość.

Zaznacz poprawne odpowiedzi.

Do obowiązków religijnych wyznawców islamu należy:

□ A. przez miesiąc w roku codziennie pościć od wschodu do zachodu.

□ B. odbycie przynajmniej raz w życiu pielgrzymki do Mekki.

□ C. uczestniczenie w niedzielnym nabożeństwie w meczecie.

□ D. odmawianie modlitwy pięć razy dziennie.

witam serdecznie drodzy uczniowie oraz rodzice.

Jeżeli potrzebujecie pomocy w danym przedmiocie proszę o kontakt ze mną na Messenger ,tel. 664096161 lub mail kucner_k@onet.pl. Możemy spotkać się w szkole na konsultacjach po wcześniejszym umówieniu.

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 17 styczeń 2021, 19:10