Temat: Polska spichlerzem Europy. 2 godziny lekcyjne.

Kiedy Polska odzyskała Pomorze Gdańskie (II pokój toruński - 1466) odzyskała również dostęp do Morza Bałtyckiego.

W XVI wieku Polska była nazywana ,,spichlerzem Europy", ponieważ byliśmy krajem tranzytowym dla handlu ze wschodu na zachód i z północy na południe. Gdańsk przeżywał w tamtejszych czasach okres prosperity tzw. (okres dużej aktywności ekonomicznej). Nowa era, w jaką wkraczał świat poruszony odkryciami geograficznymi i rozwojem przemysłu, sprzyjała handlowi prowadzonemu na wielką skalę. Europa zachodnia potrzebowała coraz więcej żywności, wschodnia zaś produktów przemysłowych i towarów egzotycznych. Źródłem żywności i produktów leśnych była głównie Polska (zwana spichlerzem Europy), a głównym miastem korzystającym z tego pośrednictwa stał się Gdańsk - w XVI w. najważniejszy port na Bałtyku.

1.Proszę o przeczytanie tekstu znajdującego się w książce od historii str.75-78 i uzupełnić załączony w pliku tekst .

2.Proszę pomalować poniższe obrazy według własnego uznania.

witam serdecznie drodzy uczniowie oraz rodzice.

Jeżeli potrzebujecie pomocy w danym przedmiocie proszę o kontakt ze mną na Messenger ,tel. 664096161 lub mail kucner_k@onet.pl. Możemy spotkać się w szkole na konsultacjach po wcześniejszym umówieniu.

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 17 styczeń 2021, 19:02