Temat: Historia Bożego Narodzenia.

Pierwsza wzmianka o obchodzeniu święta narodzin Chrystusa pochodzi z 354 roku. Była to notatka umieszczona w dziele Chronograf, pochodzącym z 336 roku. Dzieło znajduje się w zbiorach Biblioteki Watykańskiej. Od IV wieku też święto Bożego Narodzenia rozwija się liturgicznie. Pomocne było tutaj przyjęcie dogmatu o bóstwie Jezusa Chrystusa ogłoszonego przez Sobór nicejski I w 325 roku.

Oczywiście święto rozwijało się stopniowo. Początkowo miało charakter wyłącznie lokalny i było obchodzone tylko w okolicach Betlejem. Później tradycja szybko rozprzestrzeniała się na Wschód. Na Zachodzie przyjęła się po ogłoszeniu przez Rzym, że ostateczną datą narodzin Chrystusa jest 25 grudnia. Wcześniej w niechrześcijańskim Rzymie ten dzień był dniem urodzin Mitry – perskiego boga słońca.

W średniowieczu Boże Narodzenie było świętem, które obchodzono bardzo hucznie. Dopiero od końca XVII wieku święto nabrało charakteru radosnego, ale też pełnego zadumy, spokoju, melancholii. W Polsce koniec XVII i początek XVII wieku to był okres, kiedy powstały najbardziej znane kolędy: „W żłobie leży” oraz „Przybieżeli do Betlejem”. Melodia tej pierwszej pochodzi z poloneza koronacyjnego Władysława IV, a słowa napisał Piotr Skarga. Oczywiście najpopularniejszą kolędą na świecie jest „Cicha noc”, którą napisał w 1818 roku austriacki ksiądz Joseph Mohr do muzyki Franza Xavera Grubera.

Święta to też czas, w którym powinniśmy się radować, świętować oraz spędzać czas z rodziną oraz bliskimi. Niestety obecnie niemal całkowicie okres świąteczny zamienił się w czas komercjalizmu i materializmu, a dawny duch świąt, gdzieś uleciał. Mimo wszystko zgiełku należy się starać dbać o tradycję oraz o odpowiednią atmosferę świąteczną. A także, aby to był to też czas refleksji nad naszym życiem.

Polecam

kolędy

Niech czas Świąt Bożego Narodzenia
będzie pełen atmosfery radości,
wytchnienia i zatrzymania
od codziennego pędu.
Życzę, by Św. Mikołaj
przyniósł Wam i nam wszystkim
najpiękniejszy prezent - dużo miłości!
Życzę wszystkim Dzieciom i Młodzieży
i ich Rodzicom wszystkiego najlepszego.
Wesołych Świąt !

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 20 grudzień 2020, 18:41