Temat: Wybór szkoły i zawodu. Rynek pracy.

Osoba podejmująca decyzję o przyszłym kierunku kształcenia i zawodzie powinna przede wszystkim rzetelnie ustalić, czy ma cechy i umiejętności wymagane od ludzi zajmujących się określoną dziedziną. Nie każdy bowiem wykazuje się predyspozycjami do swobodnego przyswajania informacji z danej tematyki
i dobrego wykonywania wybranej profesji.

W poznaniu własnych preferencji i uzdolnień pomagają poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Placówki te udostępniają materiały informacyjne na temat rozmaitych zawodów, aktualnej sytuacji na lokalnym i ogólnokrajowym rynku pracy oraz możliwości zdobywania różnorodnych kwalifikacji.

WAŻNE CZYNNIKI WYBORU SZKOŁY I ZAWODU

Czynniki indywidualne

Czynniki społeczne

• uzdolnienia
  • zainteresowania
  • cechy charakteru
  • stan zdrowia

• sytuacja rodzinna
  • sytuacja na rynku pracy
  • oferta edukacyjna szkół
  • perspektywy związane
    z wybranym zawodem

Rynek pracy

Przed rozpoczęciem poszukiwań zatrudnienia należy zapoznać się z sytuacją panującą na rynku pracy. Można w ten sposób określić rodzaj rynku ekonomicznego, na którym przedmiotem wymiany jest praca. Obszar w odległości nie większej niż kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania nazywamy lokalnym rynkiem pracy. Czasami zdarza się, że na tym terenie brakuje interesujących propozycji zatrudnienia. Wówczas ludzie odznaczający się gotowością do zmiany miejsca zamieszkania lub zawodu, czyli mobilnością zawodową, mogą szukać odpowiadających im stanowisk na krajowym rynku pracy. Obejmuje on terytorium całego państwa.

Aby zapewnić sobie odpowiednie środki na utrzymanie i zaspokojenie potrzeb, część osób decyduje się na emigrację zarobkową – podjęcie pracy
za granicą. Po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy mają swobodny dostęp do rynków zatrudnienia w większości państw członkowskich UE
i masowo z tego przywileju korzystają.

Gdy wielu obywatelom nie udaje się przez dłuższy czas znaleźć posady, oznacza to, że w kraju panuje bezrobocie. Określa się tak sytuację, w której osoby zdolne i chętne do pracy nie mogą jej podjąć, gdyż na rynku brakuje wystarczającej liczby ofert zatrudnienia.

Proszę odpowiedzieć na pytanie:

1. Wymień najważniejsze -według Ciebie- czynniki decydujące o wyborze właściwego zawodu.

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 1 czerwiec 2020, 19:05