Wprowadzenie

Zbliża się miesiąc ważny z punktu widzenia historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy święta: Państwowe Święto Pracy, Państwowe Święto Flagi, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. Myślę, że jest to dobra okazja do poszerzenia zainteresowań problematyką patriotyzmu.

Na początek proponuję Wam poznanie sylwetki wybitnego polskiego malarza historycznego – Jana Matejki.

Przeczytaj samodzielnie lub z pomocą poniższy tekst.

Mały Janek bardzo lubił opowieści swojej mamy. Tak ciekawie mówiła o dawnych dziejach Polski! Wraz z sześciorgiem rodzeństwa słuchał uważnie, a potem wszyscy rysowali to, o czym mówiła mama. Pewnego dnia opowiadała o żołnierzu idącym do szturmu. Wszystkie dzieci narysowały bardzo ładnie, ale Janek zrobił to najpiękniej. Mama przyznała mu pierwszą nagrodę.  Lata mijały. Janek nadal bardzo lubił malować. Pamiętał wspaniałe opowieści mamy. Zaczął uczyć się malarstwa w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jego tata nie był jednak z tego zadowolony. Uważał, że malarz nie zarobi w ten sposób pieniędzy na życie. Janek nie zrezygnował. Wyjechał za granicę, by tam doskonalić swoje umiejętności. Po powrocie do Polski przystąpił do malowania swych wielkich dzieł. Pierwszym był „Stańczyk”, drugim – „Kazania Skargi”. Obraz  „Bitwa  pod  Grunwaldem”  jest  niemal  tak  duży,  jak  powierzchnia  sali lekcyjnej.  Mierzy  426  cm  szerokości  i  987  cm  długości.  Jan  Matejko  pracował nad  nim,  4  lata,  z  czego  wiele  czasu  poświęcił  na  zbieranie  materiałów historycznych. Wielu ludzi z całej Polski przyjeżdżało do Krakowa oglądać dzieła Jana Matejki. Wszyscy zachwycali się nimi i mówili: „Historia Polski ma już swego malarza.”

Na podstawie tekstu spróbuj rozwiązać quiz:

1. Jan Matejko był

a) poetą

b) muzykiem

c) malarzem

2. Jest znany jako twórca

a) portretów

b) obrazów historycznych

c) rzeźb w drewnie

3. Zainteresował się przeszłością Polski

a) podczas studiów

b) w podeszłym wieku

c) jako mały chłopiec

4. Zrealizował swoje marzenia o malarstwie dzięki

a) pracowitości i wytrwałości

b) zabawom

c) lenistwu

5. Prace Jana Matejki nad obrazem „Bitwa pod Grunwaldem” trwały

a) jeden dzień

b) cztery lata

c) jeden rok

6. Obrazy sławnego Polaka

a) ukazują dawne dzieje Polski

b) rozśmieszają

c) zachęcają do tańca

Obrazy Jana Matejki możecie obejrzeć tutaj:

Teraz zapraszam Was do wspólnego słuchania lub śpiewania pieśni patriotycznej powstałej w związku z uchwaleniem polskiej konstytucji z 3 maja 1791 roku.