Prace użytkowe

Temat: Karmnik dla ptaków z rolek po papierze toaletowym.

Przypomnij sobie, czym możemy dokarmiać naszych skrzydlatych przyjaciół? Na pewno musimy robić to mądrze, ponieważ źle dobrany pokarm może ptakom zaszkodzić.

Do ulubionych ptasich przysmaków zaliczamy:

- słonecznik łuskany, słonecznik paskowany drobny i słonecznik czarny

-  pestki dyni

- siemię lniane

- pszenica

- owies

- kukurydza

- jarzębina

- rzepak

- jęczmień

- słonina (niesolona), ew. drobno posiekane mięso gotowane lub surowe; Ulubiony przysmak sikorek :)

- orzechy włoskie (przepołowione)

W sklepach zoologicznych możemy dostać gotowe już mieszanki, tłuszczowe kule czy kolby kukurydzy. Wtedy nie musimy się zamartwiać, czy to, co przygotowaliśmy w domu, nie zaszkodzi ptakom.

Ptakom nie możemy dawać spleśniałego pieczywa, obierków po warzywach czy zgniłych owoców!

Wiemy już dużo o ptasim jadłospisie.

Teraz zabieramy się do pracy!

Przygotuj:

- rolkę po papierze toaletowym lub ręczniku kuchennym

- masło orzechowe

- wstążki, sznurki do zawieszenia

- płatki owsiane, ziarna słonecznika, rodzynki, daktyle ewentualnie gotowa mieszanka do dokarmiania ptaków

1. Karmę przesyp do niskiego naczynia np. na talerz.

2. Posmaruj rolkę papieru masłem. Zrób to dosyć grubo, aby ziarenka dobrze się trzymały.

3.  Połóż rolkę na karmie dla ptaków i obracaj tak długo, aż ziarenka się przykleją.

4. Zrób w rolce dziurkę nożyczkami. Weź sznurek i przeciągnij przez dziurkę.

5. Zawieś rolkę na drzewie lub na ogrodzeniu. Tak by ptaki miały łatwy do niej dostęp.

Pamiętajcie o dokarmianiu ptaków, szczególnie, gdy za oknem jest śnieg😊.