Prawidłowe oddychanie

Prawidłowe oddychanie (poza sytuacjami, gdy coś mówimy bądź mamy katar) polega na nabieraniu i wydychaniu powietrza nosem. Usta są wówczas zamknięte, a język jest u góry, na podniebieniu. Niestety dużo osób, gdy nic nie mówi lub śpi, oddycha przez usta, a w dorosłym wieku ten nawyk jest bardzo trudny do usunięcia.

Skąd się bierze oddychanie przez usta?

Jest i może być wiele przyczyn takiego oddychania, do najczęstszych z nich należą:

  • alergie, częste infekcje, a więc długo utrzymujący się katar, który z czasem sprawia, że dziecko zaczyna nawykowo oddychać przez usta,
  • przerost migdałków (podniebiennych, gardłowego), które na tyle utrudniają oddychanie, że wymuszają uchylenie ust,
  • obniżone napięcie mięśniowe, osłabiony mięsień okrężny ust, który odpowiada za domknięcie ust,
  • znacznie skrócone wędzidełko języka (uniemożliwia pionizację języka, język leży na dole jamy ustnej) lub wargi górnej (utrudnia domknięcie ust),
  • zbyt długie ssanie smoczka, picie i jedzenie z butelki ze smoczkiem, używanie kubków niekapków; utrzymywanie się nieprawidłowych nawyków np. ssanie kciuka, wargi.

Dlaczego oddychanie nosem jest zdrowsze?

Nos stanowi naturalną barierę ochronną – oczyszcza powietrze, nawilża je, sprawia, że ma właściwą temperaturę, więc dzieci oddychające prawidłowo rzadziej zapadają na infekcje. Poza tym lepiej śpią, mają zmniejszone ryzyko próchnicy, wad zgryzu i co za tym idzie wad wymowy. Właściwy tor oddychania wiąże się bezpośrednio z właściwą pozycją spoczynkową języka, a więc prawidłowym rozwojem twarzoczaszki dziecka. Tak – oddychanie przez nos wpływa na wygląd twarzy!