Temat: Energetyka w Europie.

Temat: Energetyka w Europie.

 

Państwa europejskie zużywają mniej energii niż 10 lat temu przede wszystkim dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej. Europa również w mniejszym stopniu jest zależna od paliw kopalnianych dzięki oszczędności energii i szybszemu niż oczekiwano tempa przechodzenia na energie, ze źródeł odnawialnych. W latach 2005-2015 udział odnawialnych źródeł energii w strukturze zużycia energii w UE niemal się podwoiła z poziomu 9% do poziomu 17%. Niektóre sektory i państwa są liderami w procesie przechodzenia na czystą energie. Pomimo faktu, że udział paliw kopalnianych w wyniku zmniejsza się nadal stanowi główne źródło    energii w Europie.

 

Źródła energii pozostające do dyspozycji człowieka możemy podzielić na:

  • źródła nieodnawialne, do których zaliczamy wszystkie surowce kopalne czyli: węgiel kamienny, węgiel brunatny, torf, ropę naftową, gaz ziemny, łupki i piaski bitumiczne, asfalt i wosk naturalny, uran i tor
  • źródła odnawialne, do których należą: energia spadku wód – „biały węgiel, energia słoneczna, energia wiatru, energia prądów morskich pływów, energia geotermiczna i energia biomasy.

 Proszę odpowiedzieć na pytanie

1. Czemu musimy coraz więcej korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Lekcje proszę przepisać do zeszytu przedmiotowego


Last modified: Tuesday, 23 March 2021, 9:02 PM